+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

Stanovačka - ako na ňu?

Časť ľudí ju miluje, časť si noc v stane nevie ani predstaviť. S dôkladnou prípravou a dobrým vybavením môže však ísť o zážitkové dobrodružstvo, na ktoré budete ešte dlho spomínať.

Pred samotným stanovaním je veľmi dôležitá príprava ešte doma. Obzvlášť ak sa chystáte na viac ako jednu - dve noci. Treba myslieť na nevyhnutnosti ako komfortné spanie, pomocníkov na varenie, stolovanie a umývanie riadu, zásoby jedla, pitia a čistej vody, zdroj svetla, repelenty, lekárničku, až po všetky formy zábavy, ktoré počas stanovania môžete využiť. Ideálne je spísať si vopred zoznam, ktorý po každej stanovačke doplníte o veci, ktoré vám na nej chýbali. Základnú výbavu na stanovanie kúpite v predajni ALPINE PRO. 

KDE STANOVAŤ?
Stanovanie vo voľnej prírode je na Slovensku veľmi obmedzené a vo väčšine prípadov, žiaľ, riskujete mastnú pokutu. Treba totiž myslieť na obmedzenia podľa stupňa ochrany prírody, nariadení miest a obcí, vlastníctva pozemkov súkromných osôb, súkromných poľovných revírov a pod. Najjednoduchším riešením je teda jednoznačne stanovačka v niektorom z mnohých kempov, kde môžete spravidla využiť aj sociálne zariadenia či kuchynku. Novinkou sú možnosti prespania na súkromnom pozemku ako lúka, sad, záhrada alebo vinica. Existuje už viacero web stránok ponúkajúcich aj tieto možnosti.


ČO VŠETKO NA STANOVAČKU POTREBUJETE?

STAN
Výber stanu závisí od mnohých faktorov. Od počtu osôb, ktoré plánujú spoločne pravidelne stanovať, pričom väčšie stany sú zároveň stabilnejšie. Najčastejší rodinný stan je tunelový s predsieňou a mal by mať nehorľavú úpravu. Treba myslieť aj na jeho hmotnosť - ak prídete na každú stanovačku autom, môže byť kľudne aj ťažší. Ak si ho budete musieť niesť cez les, vtedy je ideálny čo najľahší. Ďalšie parametre sú napríklad vodný stĺpec (nepremokavosť), konštrukcia a tvar stanu, materiál použitý na výrobu a pod. Treba tiež myslieť na vetranie, len dobre odvetrávané stany poskytnú dokonalý komfort za každého počasia. Znižujú mieru kondenzácie vlhkosti vzduchu a regulujú teplotu v stanoch.

Premyslite si teda pred výberom stanu počet osôb, s ktorými plánujete chodiť na stanovačky, či je pre vás dôležitejšia cena alebo komfort a v akých klimatických podmienkach ho plánujete využívať. 

SPACÁK
Aj letná noc vie byť poriadne chladná. Kvalitných spacím vakom viete predísť prebdenej noci s drkotajúcimi zubami. Spacákov je veľa druhov, váš výber bude závisieť od teplotného určenia (v akých teplotách ho budete najčastejšie využívať), pričom najuniverzálnejšou voľbou sú trojsezónne spacáky. Tiež od pohlavia - môžete si vybrať medzi dámskym, detským a UNI spacákom. Od jeho strihu a dĺžky, pre deti existujú aj tzv. rastúce spacie vaky. Od použitého materiálu, ktoré sa odlišujú hmotnosťou, cenou, údržbou. Na spacáku si všímajte najmä údaj o komfortnej teplote, pri ktorej sa bežný človek dobre vyspí. 

Na klasické stanovačky v kempe je asi najčastejšou voľbou múmiový trojsezónny spacák. Ak zvolíte teplotné určenie komfort -5 stupňov, príjemne sa v ňom vyspíte aj na jeseň. 

V spacáku by ste nemali byť príliš naobliekaní, aby plnil svoju funkciu. Ideálne je len termoprádlo alebo merino oblečenie. Na nohy voľnejšie teplé ponožky. Všetko oblečenie musí byť hlavne suché. Ak ste zimomraví, skúste trik s horúcou vodou vo fľaši, ktorú si dáte k nohám.

NAFUKOVACIE MATRACE A KARIMATKY
Ležať v spacáku priamo na zemi je síce možné, oveľa komfortnejšie je však dať si pod neho karimatku - klasickú penovú alebo samonafukovaciu, prípadne pohodlný nafukovací matrac. Izolujú od chladu zo zeme a zaručia pohodlnejší spánok.

VANKÚŠ
Ste zvyknutí spať s vankúšom pod hlavou? Potom si určite vezmite aspoň malý vankúšik, inak vám bude počas zaspávania chýbať.

SVETLO
Na stanovačku si vezmite 1 - 2 svietidlá do stanu, baterku a čelovku. Zabezpečia vám bezproblémové obslužné činnosti okolo seba a ostatných.

SEKERA
Využijete ju na rúbanie dreva na oheň, aj zatĺkanie kolíkov do zeme.

POMÔCKY NA VARENIE, STOLOVANIE A UMÝVANIE RIADOV
Základnou pomôckou na varenie je plynový varič, môžete zvážiť kúpu závetria, ktoré ochráni plameň pred silnejším vetrom a urýchli varenie. Ďalšou nevyhnutnosťou je bandaska s čistou vodou, ktorú využijete na pitie, varenie, umývanie riadov, uhasenie ohňa a pod. Myslite na samotné hrnce a panvice na varenie, dosku na krájanie, taniere, šálky, poháre a príbory, nôž, varechu, naberačku, vak alebo skladacie umývadlo na umytie riadov ak v kempe nie je kuchynka, čistiaci prostriedok, kuchynské či látkové utierky a otvárače na konzervy a fľaše.

JEDLO A NÁPOJE
Premyslite si všetky jedlá, ktoré chcete uvariť na variči a nezabudnite na dochucovadlá a olej. Bežné sú rýchle jedlá ako napr. cestoviny s hotovou omáčkou z pohára, mäso z konzervy/pohára s ryžou, zemiaky v šupke so slaninou, môžete si opiecť špekáčiky a slaninku alebo uvariť kotlíkový guláš. Nezabudnite na zeleninu, ovocie, sladké a slané pochutiny. Voda a nealko, ak chcete aj alkoholické nápoje, mletú alebo instantnú kávu, čaje.

OBLEČENIE  A OBUV
Výber oblečenia závisí najmä od ročného obdobia, aktuálneho počasia a programu počas stanovačky. Treba myslieť aj na teplotné rozdiely medzi dňom a večerom. V lete je teda na mieste okrem tenšieho oblečenia zbaliť si aj teplejšie mikiny, dlhé nohavice/tepláky, nezabudnite na ponožky. Ak sa plánujete kúpať, zbaľte aj plavky, nezabudnite na pokrývky hlavy a slnečné okuliare. Ak vás skôr láka turistika, na mieste je kvalitné funkčné oblečenie, pevné turistické topánky a pláštenka do dažďa. Myslite aj na oblečenie do spacáku, či už merino oblečenie alebo termoprádlo.OSTATNÉ
Samozrejmosťou sú základné lieky a lieky, ktoré máte na predpis, repelent a sieťka na hmyz. Nemala by chýbať kozmetika a veci osobnej hygieny, uteráky, papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, vezmite si aj toaletný papier. V lete nezabudnite na opaľovací krém, slnečné okuliare, nafukovačky k vode a pod. Ak sa chcete spoločne zabaviť, zbaľte karty, spoločenské hry, či napríklad bedminton. A dobrú knihu pre chvíle oddychu.

Veľa príjemných zážitkov želáme!

19.8.2021

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť