+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

Tipy na zdravé opaľovanie. Ako si opálenú pokožku udržať čo najdlhšie?

Slnko svieti, voda láka… Cez leto trávime veľa času vonku. Užívame si kúpanie, šport, grilovačky, pikniky, alebo oddych na lehátku či deke. Ak sa aj priamo neopaľujete, slnečné lúče si nájdu cestičku k vašej pokožke počas všetkých aktivít, ktoré vonku robíte. Netreba zdôrazňovať, aké je dôležité chrániť svoju pokožku, aby škodlivé účinky slnenia boli čo najmenšie. Ako teda dosiahnuť zdravé opálenie a udržať si ho čo najdlhšie?

PRÍPRAVA NA OPAĽOVANIE

Začať môžete už pred letom a pokračovať počas celého leta v užívaní doplnkov výživy, ktoré obsahujú betakarotén. Ten pôsobí ako ochrana pred fotooxidáciou, potláča negatívny vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke v dôsledku UV žiarenia. Betakarotén vám teda pomôže predísť spáleniu, sčervenaniu pokožky a jej ďalším poškodeniam v dôsledku slnenia. Výsledkom bude pekne opálená zdravá pokožka a z opálenia sa budete môcť tešiť o niečo dlhšie, než bez tohto pomocníka. Betakarotén sa síce nachádza v našej strave (v mrkve, špenáte, mangu a i.), no ak chcete svoju pleť dobre pripraviť na letné opaľovanie, na stravu sa radšej nespoliehajte a zabezpečte si ho aj vo forme tabliet. 

 Betakarotén a prípravky po nadmernom vystavení slnku lekáreň 
Dr. Max


BEZPEČNÉ OPAĽOVANIE BEZ SPÁLENIA

Čo je vlastne opálenie? Ide o ochranný mechanizmus kože. Keď na ňu dopadá ultrafialové žiarenie, bunky tesne pod povrchom kože zvané melanocyty začnú produkovať melanín. Je to pigment, ktorý pohlcuje UV žiarenie a tým pokožku chráni. Zároveň ju sfarbuje do hneda. Čím viac melanínu pokožka produkuje, tým ľahšie, bez spálenia a prirodzene do hneda sa opálite. Problém nastáva, ak pokožka nedokáže melanín produkovať v dostatočnej miere – dobre to poznajú ľudia so svetlou pokožkou a vlasmi. Vo všeobecnosti platí, čím svetlejší je prirodzený odtieň pokožky, tým vyššie je riziko spálenia sa. Preto pred a počas pobytu vonku siahnite po kvalitných prípravkoch na opaľovanie.

Tápete v tom, aký ochranný faktor si máte vybrať? Záleží to v prvom rade od vášho typu pokožky, ale aj od prostredia, ročného obdobia, či doby počas dňa, kedy sa pohybujete vonku. 

Poznáme 4 základné typy pokožky:
1. Typ I - Keltský typ: Má nápadne svetlú pleť, sivé až svetlomodré oči, ryšavé vlasy a často pehy. Pre ľudí tohto typu je opaľovanie problém, už po 5 - 10 minút pokožka nepríjemne sčervená. Tento typ ľudí by nemal používať na opaľovanie soláriá.
2. Typ II  - Európsky typ so svetlou pleťou: Trošku tmavšia farba pleti ako pri type I, výskyt pieh na tvári je minimálny. Typické sú blond až hnedé vlasy a modré, sivé, alebo zelené oči. Často sa spália. Vlastná ochrana na slnku 10 - 20 minút. Do solária môžu ísť, avšak zodpovedne a na kratšie časy.
3. Typ III - Európsky typ s tmavou pleťou: Typ so svetlou až svetlohnedou pleťou, bez pieh. Majú tmavo blond až hnedé vlasy a sivé, prípadne hnedé oči. Ľudia tohto typu sa opaľujú dobre a obyčajne nemajú s opaľovaním žiadne problémy. Pokiaľ neprekročia opaľovací limit, ich pokožka spravidla ani nezačervená, naopak postupne zhnedne. Vlastná ochrana na slnku je 20 - 30 minút.
4. Typ IIII - Stredomorský typ: Tento typ má svetlohnedú až hnedú farbu pokožky, bez pieh. Charakteristické sú tmavohnedé vlasy a hnedé oči. K spáleniu nedochádza, opálenie je rýchle a hlboké. Pokožka okamžite pigmentuje do hneda. Vlastná ochrana na slnku 40 minút.

Číslo ochranného faktora na opaľovacom prípravku znamená, koľkonásobne si vďaka nemu predĺžite čas strávený na slnku bez rizika spálenia pokožky v závislosti od vášho typu pokožky. Najsvetlejší typ si napríklad použitím prípravku so SPF 30 zabezpečí 10 x 30 = 300 minút na slnku. Myslite na to, že opaľovací krém sa postupne stiera pri styku s vodou, pieskom a samozrejme s uterákom. Opätovné nanesenie krému však neznamená ďalšie predĺženie času, ktorý môžete stráviť na slnku! Maximálnu dĺžku pobytu na slnku určuje hodnota ochranného faktora, ktorý použijete. Každé ďalšie použitie krému (po plávaní, utretí pokožky atď.) obnoví požadovanú úroveň ochrany, ale nepredĺži ju. 

POZOR, neotvorené opaľovacie prípravky majú trvanlivosť cca 30 mesiacov, otvorené iba približne 12 mesiacov, vyvarujte sa teda spotrebe starších prípravkov. Nemusia spôsobiť škodlivú reakciu na pokožke, no ich ochranný účinok môže byť znížený.

Prípravky na opaľovanie

dm drogerie markt

YVES ROCHER
dm drogerie markt


AKO SI OPÁLENIE UDRŽAŤ?
Hydratujte telo zvnútra dostatočným príjmom tekutín a zvonka hydratačnými prípravkami po opaľovaní. Sprchujte sa vlažnou vodou, horúca môže pokožku vysušiť a spôsobiť jej olupovanie. Používanie peelingu je naopak žiadúce, po odstránení odumretých buniek opálenie ešte viac vynikne. 

Prípravky po opaľovaní YVES ROCHER

Bronzový odtieň pokožky si tiež jednoducho udržíte hoci aj do Vianoc pomocou kvalitných samoopaľovacích prípravkov. Pred ich použitím si spravte píling celého tela, ktorý pomôže odstrániť zvyšky odumretej pokožky a dosiahnete tak lepšie výsledky a rovnomerné zafarbenie. Depiláciu urobte deň vopred, aleb v deň samoopaľovania. Z pokožky zmyjte make-up, deodoranty, parfémy. Samoopaľovací prípravok aplikujte po sprche. Na suché miesta ako lakte a kolená naneste čo najmenšie množstvo samoopaľovacieho prípravku, pretože opálenie sa na týchto miestach prejaví intenzívnejšie. Aby ste si udržali bronzový odtieň pleti čo najdlhšie, hydratujte pokožku a každý deň po osprchovaní používajte telové mlieko, balzam alebo olej. 

Opálený vzhľad pokožky docielite alebo predĺžite aj návštevami solária. Doba pobytu by takisto ako pri pobyte na slnku mala zohľadňovať typ vašej pokožky. Doprajte si špeciálnu solárnu kozmetiku, aby vaša pokožka netrpela a nebola vysušená. Nikdy sa neopaľujte bez špeciálnych ochranných okuliarov. Pred vstupom do solária sa nesprchujte, ťažšie by ste sa opálili, pretože póry v pokožke sa sprchovaním uzavrú. Aby sa farba vstrebala, vydržte bez hygieny aspoň 4 hodiny po návšteve solária. Opaľujte sa odlíčená.

Samoopaľovacie prípravky PUPA MILANO


Solárium FUNNYLAND
Krémy do solária FUNNYLAND


SPÁLILI STE SA?

Využiť môžete prvú pomoc z lekárne a použiť prípravky s Panthenolom, alebo Aloe Vera. Vyskúšať môžete aj pomoc z kuchyne a potrieť si spálené časti tela bielym jogurtom, alebo smotanou a po 10 minútach pokožku umyť vlažnou vodou. Poslúžia aj plátky uhorky, čerstvé listy Aloe Vera, alebo vychladnutý zelený čaj, ktorý si opatrne vatovými tampónmi naneste na spálené miesta. Dbajte tiež na dostatočný pitný režim.

Spálenie prináša so sebou okrem bolesti aj riziko predčasného starnutia pokožky a tvorbu vrások, či pigmentových škvŕn, alergické reakcie a samozrejme riziko rakoviny kože. Preto sa opaľujte s rozumom, aby ste si pobyt na slnku užili toto leto na maximum.

1.8.2020

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť